Rozliczanie najemców za zużycie energii elektrycznej

Klient:Rozliczanie najemców z zużycia energii elektrycznej

Duży śląski developer będący jednocześnie właścicielem powierzchni handlowych, biurowych i logistycznych.

 

Sytuacja zastana:

W 16-tu rozsianych na terenie województwa śląskiego centrach handlowych, biurowych oraz logistycznych, funkcjonują 353 punkty mierzące energię elektryczną, które należy spiąć w jeden system raportujący na bieżąco stan wszystkich liczników mierzących roczne zużycie prądu na dedykowanej stronie www.

 

Problem – zużycie energii elektrycznej:

  1. Urządzenia mierzące energię elektryczną wielu producentów o różnych algorytmach komunikacji, które należy zintegrować z systemem.
  2. Błędy w odczytach energii elektrycznej realizowane manualnie, co powoduje nieporozumienia z wynajmującymi.
  3. Manualna obsługa liczników powoduje, że nie wszystkie liczniki są odczytywane w jednym czasie. Często odbywa się to z wielodniowymi opóźnieniami, co powoduje przesunięcie wystawiana faktur za zużycie energii elektrycznej wynajmującym.
  4. Brak możliwości prowadzenia analiz porównawczych pomiędzy obiektami o podobnych parametrach. Taka analiza (np. weryfikująca średnie zużycie energii elektrycznej) może przełożyć się na decyzje związane z modernizacjami energetycznymi czy też zwróceniem uwagi na obiekty bardziej kosztotwórcze.

 

Zużycie prądu i wdrożone rozwiązanie:

W oparciu o audyt aparatury pomiarowej, wymieniono na nowe 180 liczników notujących zużycie prądu na posiadające odpowiednie parametry komunikacji z systemem. Pozostałe liczniki różnych producentów, posiadające możliwość komunikacji z systemem, zintegrowano i podłączono wraz z nowymi licznikami do platformy MeternetPRO. Pozwoliło to na uzyskanie możliwości automatycznego odczytu aktualnego, dziennego stanu wszystkich liczników, w całej sieci zarządzanych obiektów.

 

Zużycie energii elektrycznej i korzyści jakie na tym polu można uzyskać

  • wyeliminowano błędy w odczytach jakie pojawiały się przy odczytach manualnych, co przełożyło się na bezbłędne fakturowanie najemców za zużycie energii elektrycznej,
  • wszystkie odczyty uzyskuje się w jednym czasie bez potencjalnej zwłoki przy odczytach manualnych za zużycie prądu,
  • system przekazuje dane w różnych formatach .pdf, .csv co pozwala generować raporty w formatach odpowiednich dla wymagań Klienta oraz integrować otrzymywane raporty z wewnętrznymi systemami rozliczeniowymi u Klienta,
  • dzięki automatycznemu odczytowi, zredukowano koszty personelu niezbędnego do odczytywania liczników energii elektrycznej,
  • w oparciu o uzyskane dane otrzymano możliwość dokładnej analizy porównawczej funkcjonowania urządzeń w danym obiekcie, wobec takich samych rozwiązań w innym obiekcie; taka analiza może przełożyć się w przyszłości, po zebraniu odpowiedniej ilości zmagazynowanych w systemie danych, do podejmowania decyzji o ewentualnych remontach czy modernizacjach tam, gdzie jest to wymagane w pierwszej kolejności.

 

Jeśli zmagasz się z podobnymi problemami w swojej firmie, a rozwiązaniem może być audyt energetyczny, skontaktuj się z nami.

Zadzwoń (kliknij)
725888812