Oświetlenie LED – wszystko (prawie) o zaletach i wadach technologii LED cz. II

Zobacz jakie korzyści płyną z zastosowania technologii LED

 

Lampy LED a ekologiazaletach i wadach oświetlenia LED

Diody LED nie zawierają rtęci (w przeciwieństwie do żarówek energooszczędnych czy lamp rtęciowych), ani innych szkodliwych dla środowiska substancji. Z uwagi na długi czas użytkowania, nie ma potrzeby wymiany opraw. Zdecydowanie mniejsze zużycie energii, ogranicza również emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Zazwyczaj diody LED nadają się w 100% do recyklingu.

Zobacz, na czym polega modernizacja oświetlenia i jak my w tym pomagamy, jak usprawniamy wdrożenie modernizacji oświetlenia LED.

 

Nowoczesne oświetlenie LED – ukierunkowanie światła

Diody LED emitują światło kierunkowe, tym samym poprzez odpowiednią budowę oprawy (optyka), możemy kierować światło wyłącznie tam, gdzie jest ono nam potrzebne. Unikamy oświetlenia miejsc, gdzie go nie potrzebujemy, tym samym nie zużywamy energii na oświetlanie niepotrzebnych przestrzeni.

 

Oświetlenie LED i zastosowanie flirtów

Przykładem są magazyny wysokiego składowania, gdzie kluczowym elementem jest dobre doświetlenie regałów w alejkach, jednak bez oślepiania operatora wózka widłowego, który precyzyjnie musi wkładać palety w gniazda na wysokich regałach.

 

Żarówki LED – szeroki zakres kolorów

Diody LED pozwalają otrzymać dowolny kolor świecenia. Poprzez zastosowanie odpowiednich technologii w oświetleniu, diody LED pozwalają uzyskać światło w nasyconym kolorze.

 

Technologia LED – stopień oddawania barw [Ra / CRI]

Określa, jak dobrze postrzegane są barwy oświetlonych przedmiotów. Im współczynnik ten jest wyższy, tym barwy są lepiej oddawane, a oświetlane przedmioty wyglądają naturalniej. Profesjonalne oświetlenie LED, pozwala uzyskać bardzo wysoki stopień oddawania barw dochodzący nawet do 95%. Ma to duże znaczenie związane nie tylko z komfortem pracy ludzi ale również z procesami produkcyjnymi gdzie postrzeganie kolorów ma duże znaczenie – np. budowa szaf sterowniczych gdzie kolor przewodów decyduje o ich odpowiednim przyłączeniu.

 

Czystość a oświetlenie LED

W dobrej jakości oprawach LED, eliminuje się emisję światła ultrafioletowego i światła podczerwonego, co nie przyciąga owadów czy też nietoperzy i pozwala zachować oświetlenie LED w lepszej czystości niż tradycyjne oprawy oświetleniowe.

 

Oświetlenie LED – tańsza infrastruktura kablowa

Ze względu na zdecydowanie mniejszą moc opraw LED, można zastosować do budowy instalacji kable o mniejszych przekrojach (tańsze przewody) bądź podłączać większą ilość opraw do tej samej linii kablowej bez ryzyka jej przegrzania.

 

Lampy LED – jakie są ich wady:

 

Oświetlenie LED a cena pierwszego zakupu w stosunku do tradycyjnego oświetlenia

Oprawy LED są droższe od tradycyjnych opraw sodowych czy świetlówkowych, choć postęp technologiczny wpływa na stały spadek cen i eliminację nieefektywnych energetycznie opraw z rynku. Warto jednak pamiętać o tym, że czas eksploatacji jest zdecydowanie dłuższy i jednocześnie zużywa ona kilka razy mniej energii w porównaniu do tradycyjnego oświetlenia. Bilansując inwestycje zwraca się ona w czasie zdecydowanie krótszym niż wynosi standardowy czas gwarancji (5 lat) dobrych opraw oświetleniowych.

 

Diody LED – ograniczenia ze względu na temperaturę

Jakość i czas pracy oprawy LED jest w dużej mierze uzależniony od temperatury otoczenia. Czułym elementem każdej żarówki LED jest zasilacz, który narażony na pracę w temperaturze wyższej niż ta do której został skonstruowany, może wywołać jego awarię. Ponadto w wysokiej temperaturze dochodzi do zmian parametrów prądu przechodzącego przez elementy półprzewodnikowe diody LED. By uniknąć nieprzewidzianych zdarzeń, przed każdą instalacją systemu oświetlenia należy dobrać oprawy do pracy w określonych maksymalnych zakresach temperatur. W naszej ofercie mamy oprawy, zachowujące pięcioletnią gwarancję, pracujące nawet w temperaturze do 95 st.C, które znajdują zastosowanie w ekstremalnych warunkach.

Zadzwoń (kliknij)
725888812