Co to jest ogrzewanie w technologii podczerwieni czyli infrared [IR]?
W środowisku naturalnym promieniowanie podczerwone jest szeroko rozpowszechnione. Naturalnymi źródłami promieniowania podczerwonego są Słońce i ogień. Niemal 50% docierającego do Ziemi promieniowania słonecznego, stanowią promienie podczerwone. W słoneczny dzień odczuwamy je w postaci ciepła, które odbierane jest przez wielu ludzi jako przyjemne uczucie. Otwarty ogień promieniuje tylko w niewielkiej części w zakresie widzialnym. Głównie wydziela on promienie podczerwone, wywołując efekt cieplny.
W nauce i przemyśle technikę ogrzewania podczerwienią stosuje się już od kilkudziesięciu lat. Rosyjska stacja orbitalna MIR ogrzewana była podczerwienią nieprzerwanie przez 18 lat.
Ogrzewanie podczerwienią polega na wykorzystaniu energii fal elektromagnetycznych z zakresu podczerwieni. Mogą one ulegać zjawisku odbicia, załamania, skupienia lub pochłaniania. Rolę nośnika ciepła pełnią wówczas wszystkie powierzchnie znajdujące się w pomieszczeniu, począwszy od ścian, na naszym ciele kończąc. Upraszczając promieniowanie podczerwone (ciepło) działa jak promienie słońca - jest bardzo daleko i choć jego promieniowanie przepływa w przestrzeni kosmicznej gdzie temperatura jest bliska -273 st.C (temp. zera bezwzględnego) to na ziemi ogrzewa wszystkie ciała stałe, od których dopiero nagrzewa się powietrze.
Ogrzewanie podczerwienią - czy to jest bezpieczne?
Fala elektromagnetyczna ma różną częstotliwość, a co z tym idzie długość. Światło widzialne ma długość fali od 380 do 780 nanometrów [nm], podczerwień ma długość fali od 780 nm do 1 mm.
Pośród wielu różnych długości fali elektromagnetycznej, te dwie są najkorzystniejsze dla człowieka, gdyż istniejemy na ziemi właśnie dzięki nim. Słońce emituje również inne długości fali elektromagnetycznej, które są niekorzystne np. ultrafiolet o długości fali od 10 nm do 380 nm, które na szczęście są filtrowane w większości przez warstwę ozonu. Światło widzialne i podczerwień docierają do ziemi stale i bez nich nie byłoby życia na naszej planecie.
Czy to przekłada się na oszczędność energii? Ogrzewanie na podczerwień a koszty ogrzewania?
System ogrzewania podczerwienią jest bardzo oszczędnym systemem, jeśli chodzi o koszty w skali roku. Roczne koszty ogrzewania zależą przede wszystkim od panującego klimatu (temperatury w ciągu dnia), stanu danego budynku (izolacja), żądanej temperatury pomieszczenia i obowiązujących cen energii elektrycznej. W przypadku znajdującego się na obszarze Polski dobrze wyizolowanego domu (u = 0,20 – 0,23), przy średnio mroźnej zimie, liczymy się z rocznymi kosztami za prąd w wysokości ok 40 zł/m2. Można to obliczyć w następujący sposób – przyjęto że sezon grzewczy trwa od 1 października do 30 kwietnia czyli 210 dni; średnia dzienna ilość godzin grzewczych: 7,5 godzin; pobór prądu dla powierzchni ogrzewanej 100m² - 3 kW; cena energii elektrycznej za kW: 0,6 zł; roczne koszty ogrzewania: ok. 2.850 zł. Powyższe założenia dotyczą budynków mieszkalnych wykonanych we współczesnych technologiach budowalnych.
Więcej informacji dotyczących ogrzewania w technologii podczerwieni [IR] znajduje się na naszym Blogu