Audyt energetyczny — co to jest?

Zgodnie z Ustawą z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej audyt energetyczny przedsiębiorstw jest obowiązkowy co 4 lata dla wszystkich dużych przedsiębiorstw. Obowiązkowi temu nie podlegają zatem mikroprzedsiębiorcy, mali i średni przedsiębiorcy oraz wspólnoty mieszkaniowe i domy jednorodzinne. Na czym więc polega audyt energetyczny firmy, jaki jest jego zakres oraz jakie korzyści może przynieść jego wykonanie? Wyjaśniamy!

Co to jest audyt energetyczny budynku?

Audyt energetyczny może być także określany jako audyt termomodernizacyjny. Jest to analiza stanu budynku pozwalająca na zdobycie wiedzy o aktualnym zużyciu energii elektrycznej w obiekcie oraz określenie, w jaki sposób i w jakiej ilości możliwe jest jej oszczędzenie. Audyt pozwala na szczegółowe określenie, jaka jest struktura oraz ilość zużywanego prądu, a następnie zalecane są konkretne kroki, które pozwalają na zminimalizowanie zużycia. Stanowi on założenie, które wykorzystane może być podczas termomodernizacji instalacji w obiekcie. Konkretne zasady oraz procedury związane z audytem termomodernizacyjnym znaleźć można w normie PN-EN 16247 Audyty energetyczne.

Jako pierwszy przeprowadza się wstępny audyt energetyczny. Decyduje on o tym, czy konieczne jest wykonanie audytu szczegółowego.

Zakres audytu energetycznego

Skoro już wyjaśniliśmy, na czym polega audyt energetyczny warto także wyjaśnić, jaki jest jego zakres. Podczas wykonywania prac szczególny nacisk kładzie się na:

  • ocenę aktualnego stanu budynku,
  • analizę wszystkich usprawnień, które mogą zostać wdrożone,
  • wykonanie kosztorysów potencjalnych inwestycji,
  • określenie oszczędności po wdrożeniu wszystkich przedsięwzięć inwestycyjnych,
  • wyznaczenie najbardziej opłacalnego rozwiązania pod kątem ekonomicznym oraz ekonomicznym,
  • określenie, jakie prace muszą zostać wdrożone podczas dokonywania modernizacji,
  • zestawieniu czynności, które będą musiały być przeprowadzone dla powodzenia inwestycji.
  • ograniczanie zużycia energii

  • niższe koszty prowadzenia działalności

  • uzyskanie statusu przedsiębiorstwa proekologicznego

    Jakie korzyści daje audyt energetyczny budynków i instalacji?

    Przeprowadzenie audytu energetycznego w przedsiębiorstwie to nie tylko przykry obowiązek, ale i procedura, która pozwala na uzyskanie szerokiego spektrum korzyści.

    Przede wszystkim jest to możliwość uzyskania informacji związanych z ograniczaniem zużycia energii, a co za tym idzie zminimalizowania kosztów prowadzenie działalności. Zaoszczędzone środki mogą zostać przesunięte i wykorzystane np. do rozwoju firmy lub na wynagrodzenia. To szczególnie ważne w czasie drastycznych podwyżek dla przedsiębiorców, z którymi zmagamy się obecnie. Koszty obniżyć można nie tylko dzięki inwestycjom, ale także dobierając odpowiednią, korzystniejszą taryfę zakupu prądu, ciepła czy gazu.

    Dzięki audytowi energetycznemu można także zweryfikować, czy spełnia się zalecenie unijne związane np. z emisją CO2.

    Co ważne zminimalizowanie zużycia energii w firmie pozwala na uzyskanie statusu przedsiębiorstwa proekologicznego, ponieważ takim działaniem wpływa się pozytywnie na stan środowiska, jakość powietrza.

    Jak widać, przeprowadzenie audytu energetycznego jest korzystne nie tylko dla dużych przedsiębiorstw, które w przypadku niedopełnienia tego obowiązku obciążone będą karą finansową, ale i dla małych oraz średnich firm, ponieważ pozwala na uzyskanie realnych korzyści, w tym finansowych.

    Więcej o audycie energetycznym w filmie

    Zadzwoń (kliknij)
    725888812