Oświetlenie LED

Modernizacja oświetlenia na oświetlenie LED i systemów oświetlenia awaryjnego


Jesteśmy przedstawicielem 3 europejskich firm produkujących bardzo szeroką ofertę oświetlenia LED, a są nimi:

Fagerhult (https://www.fagerhult.com/pl) szwedzka grupa skupiająca pod sobą paręnaście zakładów produkcyjnych w Europie, produkujących oprawy oświetleniowe dedykowane do hal produkcyjnych i magazynowych, oświetlenia biurowego, oświetlenia powierzchni handlowych, oświetlenia dla szpitali i ośrodków zdrowia, oświetlenia zewnętrznego (ulice/drogi, parkingi) oraz oświetlenia zewnętrznego iluminacyjnego / ozdobnego budynków.

i-Valo Oy (https://www.i-valo.com/pl/strona-glowna/) fińska firma produkująca oprawy oświetleniowe dla przemysłu do ciężkich warunków pracy w branżach: przetwórstwa spożywczego; produkcji masy papierniczej, papieru i przetwórstwa drewna; wytwarzania energii i recyklingu; przemysł metalowy; przemysł wydobywczy i mineralny; oświetlenie zewnętrzne i placowe, parkingi; producenci materiałów budowlanych; magazyny i logistyka; zastosowania specjalne i OEM; oświetlenie wyjść awaryjnych; oświetlenie obszarowe ATEX; placówki sportowe i rekreacyjne; domy, biura i budynki użyteczności publicznej

ITW – Systems (https://itw-systems.com/en/) amerykańska firma z zakładem produkcyjnym i centrum projektowym zlokalizowanym w Kijowie, posiadająca w portfolio oprawy oświetleniowe dedykowane dla przemysłu, lotnisk i dworców oraz oświetlenie uliczne z doskonałym systemem sterowania i zarządzania oświetleniem ulicznym w technologii PLC (opis poniżej)

W oparciu o produkty powyższych firm, projektujemy i instalujemy systemy oświetlenia LED wraz ze sterowaniem. Przekłada się to na budowanie serwisu obsługi na odpowiednio wysokim poziomie. Ponadto pozwala na szybką i powtarzalną reakcję w ramach potrzeb naszych Klientów. Stosujemy rozwiązania, które zdecydowanie redukują koszty instalacji i sterowania opraw w oparciu o autorskie rozwiązania.


Oświetlenie uliczne dla miast i gmin


Posiadamy rozwiązania związane ze sterowaniem, które pozwalają zarządzać oświetleniem ulicznym w oparciu o istniejącą zasilającą infrastrukturę kablową, bez konieczności stosowania dodatkowych radiowych systemów sterowania każdą oprawą oświetleniową. Realizujemy to w oparciu o technologię PLC [Power Line Communication]. Nasze oprawy ITW System są tzw. „PLC Ready” czyli mogą współpracować z tą technologią.

Sterowanie odbywa się za pomocą standardowego 3 żyłowego kabla zasilającego, będącego w słupie oświetleniowym, poprzez który wysyłamy sygnał do zasilacza każdej z osobna oprawy. Każda oprawa / zasilacz ma swój indywidualny adres IP, który odbiera dedykowany dla niego sygnał z centrum sterowania, o zwiększeniu bądź zmniejszeniu mocy rozświetlenia danej oprawy. Tu możemy tworzyć scenariusze godzinowe dla dowolnej grupy opraw oświetleniowych.

Takie sterowanie pozwala to na dodatkowe oszczędności dla miast i gmin w kosztach oświetlenia ulicznego, gdyż w godzinach nocnych, na przykład pomiędzy godzinami 23.00 – 05:00, gdzie ruch na ulicach jest minimalny, oprawy są przygaszane do 30% ich mocy nominalnej. Jednocześnie, jeśli gdzieś prowadzone są prace remontowe w nocy bądź wydarzył się wypadek, można natychmiast rozświetlić daną oprawę lub grupę opraw do 100% ich mocy świecenia. Przygaszenie opraw wpływa na spadek kosztów ich użytkowania.


Oświetlenie dla hal przemysłowych


Projektujemy i realizujemy inwestycje w halach przemysłowych, magazynowych i w biurach oraz na terenach zewnętrznych.

Jak działamy?


Każdorazowo, przed prezentacja proponowanych rozwiązań realizujemy audyt, który ma odpowiedzieć jakie oczekiwania ma Klient wobec oświetlanej przestrzeni (oczekiwana: ilość lx [luksów], rozmieszczenie opraw, zabezpieczenie przed olśnieniem (bardzo ważne w magazynach wysokiego składu), zgodność rozmieszczenia i rodzaj opraw awaryjnych, stopień oddawania barw, inne istotne z punktu widzenia Klienta). Po przeprowadzonym audycie, w oparciu o dokumentacje Klienta [arkusz DWG] lub opracowaną przez naszych specjalistów, przygotowujemy propozycję oferty.

Z chwilą akceptacji oferty, określamy sposób jej finasowania, a następnie wraz z ekipą wykonawczą określamy zakres i czas robót. Po dostawie opraw, realizujemy roboty montażowe wraz z końcowymi pomiarami. Po ich przeprowadzeniu rozliczamy inwestycje.


Wszystko (prawie) o zaletach i wadach oświetlenia LED


Korzyści:

Długi czas pracy – profesjonalne oprawy (źródło światła wraz z obudową) LED mają żywotność liczoną pomiędzy ok. 50.000 h a 100.000 h (6 – 12 lat świecenia bez przerwy 24h/7d) a czasami więcej.  W tym czasie zużylibyśmy wielokrotnie więcej klasycznych źródeł światła. Koszt zakupu żarówek, koszt montażu i potencjalne przestoje potrzebne na ich wymianę, są kosztami jakich nie musimy kalkulować przy oświetleniu LED

Wysoka efektywność – diody LED pobierają o ok. 80% mniej energii niż klasyczne żarówki czyli Twoje rachunki staną się zdecydowanie niższe. Czas zwrotu inwestycji [ROI] dla Klientów komercyjnych, po zastosowaniu oświetlenia LED, waha się pomiędzy 15 a 36 miesięcy.

Optymalne finasowanie inwestycji – przy krótkim okresie zwrotu z inwestycji, o czym powyżej, warto się zastanowić nad finansowaniem inwestycji leasingiem, gdzie rata leasingowa jest niższa niż wartość oszczędności od pierwszego dnia po instalacji. Przy założeniu gwarancji europejskiego producenta na poziomie 5 lat, inwestycja jest bardzo efektywna i bezpieczna.

Odporność na uszkodzenia – oprawy LED nie zawierają żadnych ruchomych, ani szklanych elementów, są znacznie bardziej odporne na wstrząsy i uderzenia od tradycyjnych żarówek, co w przemyśle ma ogromne znaczenie związane z kosztami ewentualnych awarii i ryzykiem zakłócenia produkcji przez potłuczone elementy tradycyjnych źródeł światła.

Brak migotania – w oprawach jarzeniowych występuje efekt migotania, który najlepiej jest widoczny gdy skierujemy obiektyw aparatu w smartfonie w kierunku świetlówki. Migotanie, choć niewidoczne gołym okiem, ma niekorzystny wpływ na komfort pracy pracowników i ich wydajność. Oprawy LED są zasilane prądem stałym co eliminuje efekt migotania

Włączasz i masz – oprawy LED reagują natychmiast na włączenie i wyłączenie światła. Pełną i oczekiwaną moc oświetlenia uzyskujesz kiedy tego potrzebujesz.

Sterowanie – poprzez zastosowania automatycznego sterowania, oprawy LED rozświetlają się na tyle by uzyskać oczekiwany poziom doświetlenia na danej powierzchni (produkcja 300 lx, magazyny 150 lx i inne normy). Nie musisz używać światła na 100% jego mocy. Ono automatycznie dostosuje się do warunków zewnętrznych – to przekłada się na kolejne oszczędności, zwłaszcza wtedy gdy na Twojej hali masz dodatkowe doświetlenie światła dziennego (okna, świetliki dachowe, etc.).

Oddawanie ciepła – oprawy LED ze względu na swoją wydajność gdzie 90% mocy przetwarzane jest na światło, generują niewielkie ilości energii cieplnej. To ma wpływ na mniejsze zużycie energii i co za tym idzie koszty wentylacji czy klimatyzacji. Ponadto zostaje ograniczone ryzyko pożaru, w stosunku do opraw starego typu gdzie znaczna ilość energii zużywana jest na ogrzanie źródła światła. To również jest istotne dla produktów czy urządzeń, które mogą być wrażliwe na wysoką temperaturę.

Ekologia – diod LED nie zawierają rtęci (w przeciwieństwie do żarówek energooszczędnych czy lamp rtęciowych), ani innych szkodliwych dla środowiska substancji. Z uwagi na długi czas użytkowania, nie ma potrzeby wymiany opraw. Zdecydowanie mniejsze zużycie energii, ogranicza również emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Zazwyczaj oprawy LED nadają się w 100% do recyklingu.

Ukierunkowanie światła – diody LED emitują światło kierunkowe, tym samym poprzez odpowiednią budowę oprawy, możemy kierować światło wyłącznie tam gdzie jest ono nam potrzebne. Unikamy oświetlenia miejsc gdzie go nie potrzebujemy, tym samym nie zużywamy energii na oświetlanie niepotrzebnych miejsc.

Szeroki zakres kolorów – diody LED pozwalają otrzymać dowolną barwę światła. Poprzez zastosowanie odpowiednich technologii w oświetleniu, diody LED pozwalają uzyskać światło w nasyconym kolorze.

Stopień oddawania barw [Ra / CRI] – określa, jak dobrze postrzegane są barwy oświetlonych przedmiotów. Im współczynnik ten jest wyższy, tym barwy są lepiej oddawane, a oświetlane przedmioty wyglądają naturalniej. Profesjonalne oprawy LED, pozwalają uzyskać bardzo wysoki stopień oddawania barw dochodzący nawet do 95%. Ma to duże znaczenie związane nie tylko z komfortem pracy ludzi ale również z procesami produkcyjnymi gdzie postrzeganie kolorów ma duże znaczenie – np. budowa szaf sterowniczych gdzie kolor przewodów decyduje o ich odpowiednim przyłączeniu.

Czystość – w dobrej jakości oprawach LED, eliminuje się emisję światła ultrafioletowego i światła podczerwonego, co nie przyciągają owadów czy też nietoperzy i pozwala zachować oprawy LED w lepszej czystości niż tradycyjne oprawy oświetleniowe.

Tańsza infrastruktura kablowa – ze względu na zdecydowanie mniejszą moc opraw LED, można zastosować do budowy instalacji kable o mniejszych przekrojach (tańsze przewody) bądź podłączać większą ilość opraw do tej samej linii kablowej bez ryzyka jej przegrzania.

Wady:

Cena pierwszego zakupu – oprawy LED są droższe od tradycyjnych opraw sodowych czy świetlówkowych. Jednak trzeba pamiętać o tym, że czas eksploatacji jest zdecydowanie dłuższy i jednocześnie zużywa ona kilka razy mniej energii od oświetlenia starego typu. Bilansując inwestycje zwraca się ona zazwyczaj w czasie krótszym niż wynosi standardowy czas gwarancji dobrych opraw oświetleniowych.

Ograniczenia ze względu na temperaturę – jakość i czas pracy oprawy LED jest w dużej mierze uzależniony od temperatury otoczenia. Czułym elementem każdej oprawy jest zasilacz, który narażony na pracę w temperaturze wyższej niż ta do której został skonstruowany, może wywołać jego awarię. Ponadto w wysokiej temperaturze dochodzi do zmian parametrów prądu przechodzącego przez elementy półprzewodnikowe diody LED. By uniknąć nieprzewidzianych zdarzeń, przed każdą instalacją systemu oświetlenia należy dobrać oprawy do pracy w określonych maksymalnych zakresach temperatur. W naszej ofercie mamy oprawy, zachowujące 5-cio letnią gwarancje, pracujące nawet w temperaturze do 95 st.C, które znajdują zastosowanie w ekstremalnych warunkach.


Dlaczego z nami?


Realizujemy inwestycje od początku (audyt oświetleniowy) do końca (oddanie i rozliczenie inwestycji). Bierzemy odpowiedzialność za doradztwo oraz sam proces realizacji. Współpracujemy z europejskimi dostawcami co gwarantuje serwis opraw na odpowiednim poziomie oraz powtarzalność dostaw produktów w czasie ich eksploatacji. Mamy projektantów o dużym doświadczeniu w zakresie realizowanych inwestycji. Z naszego portfolio dobieramy oprawy w sposób najbardziej efektywny finansowo.

Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu


Zadzwoń teraz
Zadzwoń (kliknij)
725888812