Ogrzewanie IR

Ciepło słońca u Ciebie czyli ogrzewanie podczerwienią


Co to jest ogrzewanie w technologii podczerwieni czyli infrared [IR]?


W środowisku naturalnym promieniowanie podczerwone jest szeroko rozpowszechnione. Naturalnymi źródłami promieniowania podczerwonego są Słońce i ogień. Niemal 50% docierającego do Ziemi promieniowania słonecznego, stanowią promienie podczerwone. W słoneczny dzień odczuwamy je w postaci ciepła, które odbierane jest przez wielu ludzi jako przyjemne uczucie. Otwarty ogień promieniuje tylko w niewielkiej części w zakresie widzialnym. Głównie wydziela on promienie podczerwone, wywołując efekt cieplny.

Już około 1800 r. niemiecko-brytyjski astronom, konstruktor i muzyk Friedrich Wilhelm Herschel, podczas próby pomiaru temperatury poszczególnych barw światła słonecznego, odkrył promieniowanie podczerwone. W nauce i przemyśle technikę ogrzewania podczerwienią stosuje się już od kilkudziesięciu lat. Rosyjska stacja orbitalna MIR ogrzewana była podczerwienią nieprzerwanie przez 18 lat.

Ogrzewanie podczerwienią polega na wykorzystaniu energii fal elektromagnetycznych z zakresu podczerwieni. Mogą one ulegać zjawisku odbicia, załamania, skupienia lub pochłaniania. Rolę nośnika ciepła pełnią wówczas wszystkie powierzchnie znajdujące się w pomieszczeniu, począwszy od ścian, na naszym ciele kończąc. Upraszczając promieniowanie podczerwone (ciepło) działa jak promienie słońca - jest daleko i choć jego promieniowanie przepływa w przestrzeni kosmicznej gdzie temperatura jest bliska -273 st.C (temp. zera bezwzględnego) to na ziemi ogrzewa wszystkie ciała stałe, od których dopiero nagrzewa się powietrze.


Czy to jest bezpieczne?

Fala elektromagnetyczna ma różną częstotliwość, a co z tym idzie długość. Światło widzialne ma długość fali od 380 do 780 nanometrów [nm], podczerwień ma długość fali od 780 nm do 1 mm.

Pośród wielu różnych długości fali elektromagnetycznej, te dwie są najkorzystniejsze dla człowieka, gdyż istniejemy na ziemi właśnie dzięki nim. Słońce emituje również inne długości fali elektromagnetycznej, które są niekorzystne np. ultrafiolet o długości fali od 10 nm do 380 nm, które na szczęście są filtrowane w większości przez warstwę ozonu. Światło widzialne i podczerwień docierają do ziemi stale i bez nich nie byłoby życia na naszej planecie.


Jak działa ogrzewanie podczerwienią?

Ogrzewanie podczerwienią nie podgrzewa powietrza, lecz ściany oraz wszystkie znajdujące się w pomieszczeniu przedmioty. Zakumulowane w ścianach i meblach ciepło jest następnie równomiernie emitowane, w postaci przyjemnego ciepła. Jest to zupełnie naturalny proces, który działa podobnie do promieni słonecznych lub pieca kaflowego. Tak wytwarzane fale cieplne nie mają ponadto wpływu na ruch powietrza w pomieszczeniu i zapewniają równomierną, przyjemną wilgotność powietrza. Powietrze pozostaje świeże i wolne od kurzu, a ponadto na działanie systemu grzewczego nie ma wpływu wietrzenie

Temperatura odczuwalna w pomieszczeniu jest do 2-3°C wyższa niż w przypadku ogrzewania konwekcyjnego. To delikatne promieniowanie cieplne powoduje przyjemne uczucie i oszczędza koszty ogrzewania.


 
 

Jak wygląda panel grzewczy na podczerwień?


Wybór jest bardzo szeroki. Można wybierać pomiędzy prostymi panelami Classic (na zdjęciu z lewej), szykownym ogrzewaniem w postaci obrazów lub paneli szklanych z motywem (z prawej), luster grzewczych przeznaczonych do łazienek, lobby i innych pomieszczeń oraz paneli grzewczych strukturalnych, stylowych i przykuwających wzrok w mieszkaniu lub biurze bądź paneli z własną grafiką, które przygotujemy pod zamówienie Klienta.

Nasze elektryczne systemy ogrzewania podczerwonego są lekkie, płaskie i proste w montażu, otrzymują one 5-letnią gwarancję i oferują opcję dowolnej rozbudowy.

Każdorazowo, przed prezentacja proponowanych rozwiązań realizujemy audyt, który ma odpowiedzieć jakie oczekiwania ma Klient wobec oświetlanej przestrzeni (oczekiwana: ilość lx [luksów], rozmieszczenie opraw, zabezpieczenie przed olśnieniem (bardzo ważne w magazynach wysokiego składu), zgodność rozmieszczenia i rodzaj opraw awaryjnych, stopień oddawania barw, inne istotne z punktu widzenia Klienta). Po przeprowadzonym audycie, w oparciu o dokumentacje Klienta [arkusz DWG] lub opracowaną przez naszych specjalistów, przygotowujemy propozycję oferty.

Z chwilą akceptacji oferty, określamy sposób jej finasowania, a następnie wraz z ekipą wykonawczą określamy zakres i czas robót. Po dostawie opraw, realizujemy roboty montażowe wraz z końcowymi pomiarami. Po ich przeprowadzeniu rozliczamy inwestycje.

Jak wygląda to pod kątem kosztów ogrzewania?


System ogrzewania podczerwienią jest bardzo oszczędnym systemem, jeśli chodzi o koszty w skali roku. Roczne koszty ogrzewania zależą przede wszystkim od panującego klimatu (temperatury w ciągu dnia), stanu danego budynku (izolacja), żądanej temperatury pomieszczenia i obowiązujących cen energii elektrycznej. W przypadku znajdującego się na obszarze Polski dobrze wyizolowanego domu (u = 0,20 – 0,23), przy średnio mroźnej zimie, liczymy się z rocznymi kosztami za prąd w wysokości ok 40 zł/m2. Można to obliczyć w następujący sposób – przyjęto że sezon grzewczy to 1 październik do 30 kwiecień czyli 210 dni; średnia dzienna ilość godzin grzewczych: 7,5 godzin; pobór prądu dla powierzchni ogrzewanej 100m² - 3 kW; cena energii elektrycznej za kW: 0,6 zł; roczne koszty ogrzewania: ok. 2.850 zł. Powyższe założenia dotyczą budynków mieszkalnych wykonanych w nowoczesnych technologiach budowalnych.


Jakie korzyści wynikają z zastosowania paneli na podczerwień?


 1. Niskie koszty zakupu (do 70% oszczędności)

Systemy ogrzewania podczerwienią charakteryzują się do 70 % niższymi kosztami zakupu niż powszechnie stosowane systemy ogrzewania, oferując przy tym liczne dodatkowe korzyści. Nie trzeba budować kosztownej infrastruktury grzewczej tj. rurki, grzejniki wodne, komin kotłowni i sama kotłownia.

 1. Bez konieczności dodatkowego magazynowania materiałów grzewczych

Systemy ogrzewania podczerwienią Weltherm nie wymagają konserwacji i kontroli – co zapewnia oszczędność czasu i pieniędzy.

 1. Bez ukrytych kosztów dodatkowych

Gramy w otwarte karty: dzięki systemom ogrzewania podczerwienią nie ponosimy żadnych ukrytych kosztów dodatkowych, takich jak na przykład koszty budowy kotłowni i instalacji wodnej do grzejników, koszty budowy instalacji kominowych i ich konserwacji, koszty prądu do pomp, etc.

 1. Wszechstronne i zapewniające oszczędność miejsca

Dzięki naszym nowoczesnym systemom ogrzewania podczerwienią, zbędna staje się dodatkowa przestrzeń magazynowa na materiał grzewczy, a ponadto nasze wyjątkowo płaskie panele można montować bezpośrednio na ścianach i suficie – z zachowaniem pełnej elastyczności oraz zgodnie z życzeniami użytkownika, w mieszkaniu, w łazience, w garażu, w piwnicy, w biurze, w hali przemysłowej lub w dowolnym innym miejscu, w którym użytkownik chce je zastosować.

 1. Przyjemniejszy klimat pomieszczenia

W przeciwieństwie do innych, powszechnie stosowanych systemów ogrzewania, systemy ogrzewania podczerwienią nie ogrzewają powietrza lecz ściany, wszystkie meble, przedmioty i osoby w pomieszczeniu. Ciepło promieniowania podczerwonego zmagazynowane w murze i meblach jest ponownie wypromieniowywane w postaci równomiernie oddawanego, delikatnego ciepła. Fale cieplne nie mają przy tym żadnego wpływu na przepływ powietrza w pomieszczeniu, dzięki czemu wilgotność powietrza pozostaje na przyjemnie wysokim i stałym poziomie.

 1. Niemal bez zawirowań powietrza i kurzu

Dzięki równomiernemu podziałowi temperatury w pomieszczeniu zapewnianemu w przypadku ogrzewania przy użyciu systemów ogrzewania podczerwienią, praktycznie wyeliminowany jest uwarunkowany ogrzewaniem ruch powietrza w pomieszczeniu, nie dochodzi zatem do powstawania zawirowań kurzu. Ponieważ systemy ogrzewania podczerwienią nie wysuszają również powietrza, pozostaje ono świeże i prawie pozbawione kurzu, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku osób wrażliwych na kurz i alergików.

 1. Zwalcza i zapobiega tworzeniu się pleśni

Promieniowanie podczerwone wytwarzane przez grzejniki ogrzewa mury i wysusza je, co pozbawia pleśń wszelkich szans. Jednocześnie zapewniona zostaje większa wilgotność powietrza, co bez wątpienia zapewnia przyjemniejszy mikroklimat pomieszczenia niż powszechnie stosowane systemy grzewcze.

 1. Indywidualny projekt zapewniający setki możliwości

Systemy ogrzewania na podczerwień pokazują, że możliwe jest zapewnienie wydajnego, korzystnego finansowo, przyjaznego środowisku, a jednocześnie ładnego i dostosowanego do potrzeb systemu ogrzewania. Systemy odpowiadają idealnie stylowi oraz gustom naszych Klientów.

 1. Proste w samodzielnym montażu

Panele IR montowane są w prosty sposób na ścianie lub suficie i podłączane do prądu są gotowe do pracy! Bez montażu podpór, układania rur i regulacji pieca. Dzięki załączonej instrukcji montażowej można w samodzielnie i w dziecinnie prosty sposób zamontować i uruchomić niemal jednym ruchem ręki wszystkie panele IR.

 1. Przyjazne dla środowiska i trwałe

Koncepcja systemów ogrzewania podczerwienią bazuje na najnowszych kryteriach ekologicznych i jest ona niezależna od powszechnie stosowanych surowców. Dzięki wykorzystaniu energii wytwarzanej z wody, wiatru i energii słonecznej, nasze systemy ogrzewania podczerwienią są neutralne z punktu widzenia emisji CO2, przyczyniając się do lepszej przyszłości.

 1. Rozwiązanie na całe życie

Życie jest nieprzewidywalne i kto z nas może dokładnie powiedzieć, kiedy przypadnie termin kolejnej przeprowadzki lub przebudowy domu, biura czy hali produkcyjnej? Systemy ogrzewania podczerwienią można bardzo prosto przemontować i zamontować w nowym miejscu. Ponadto, w porównaniu z innymi systemami grzewczymi, nasze systemy ogrzewania podczerwienią charakteryzują się znacznie dłuższą, przewidywaną żywotnością i są one objęte 5-letnią gwarancją.

 1. Możliwość prostej rozbudowy, w dowolnym momencie

W przypadku podjęcia decyzji o rozbudowie już zakupionego, konwencjonalnego systemu grzewczego na kolejne pomieszczenia, jak na przykład w przypadku konieczności ogrzewania nowego domu czy dobudowanych pomieszczeń bądź w przypadku stwierdzenia, że w pomieszczeniach jest po prostu zbyt zimno, rozbudowa konwencjonalnych systemów grzewczych wiąże się ze znacznymi nakładami finansowymi i praktycznymi. Systemy paneli IR umożliwiają proste dokupienie nowych grzejników. Jedynym wymaganiem ich montażu jest gniazdko zasilające prądem elektrycznym. Systemy ogrzewania podczerwienią można również stosować w połączeniu z istniejącym, konwencjonalnym systemem grzewczym, zapewniając w ten sposób prostą i ekonomiczną rozbudowę systemu grzewczego we wspomnianych sytuacjach.

 1. Produkcja europejska

Nasze panele są produkowane w Niemczech, co przekłada się na gwarantowaną powtarzalność i jakość produkcji. Jednocześnie taka sytuacja pozwala na dużą elastyczność związaną z dostawami oraz ewentualnym serwisem. Ponadto panele IR są certyfikowane pod kątem zgodności z normami europejskimi zarówno w zakresie bezpieczeństwa osób jak i bezpieczeństwa elektroenergetycznego.

 

Jeśli miałbym się zastanowić nad ogrzewaniem na podczerwień, to jak przebiega taki proces?


Agenda działań jest następująca:

 • w oparciu o informacje od Klienta o izolacji termicznej ścian i stropów oraz rzuty pomieszczeń, przygotowujemy założenia projektowe wraz z propozycjami rozwiązań i ofertą cenową
 • z chwilą wstępnej akceptacji powyższych założeń, przekazujemy naszemu Klientowi panel testowy, by mógł się zapoznać z właściwościami rozwiązaniem ogrzewania na podczerwień
 • po akceptacji oferty, podpisujemy umowę na projekt wykonawczy oraz realizację inwestycji.

Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu


Zadzwoń teraz
Zadzwoń (kliknij)
725888812