Jak uniknąć 5 błędów przy wyborze opraw oświetleniowych dla przemysłu?

Jesteśmy w momencie gdy cen energii elektrycznej dla przemysłu i ich uśrednionych wartości nie zna nikt. To co wydarzy się w roku 2020 tym bardziej nie zwiastuje prognoz na niższe koszty energii dla przedsiębiorstw. Innymi słowy czas by przemyśleć jakie działania należy podjąć by zredukować koszty firmy od strony zużycia energii.

Bez względu na wielkość, w każdej firmie posiadającej pomieszczenia czy hale w których odbywają się procesy produkcyjne czy usługowe, jako pierwszy element redukcji kosztów energii powinna rozpatrzyć modernizację oświetlenia na oświetlenie LED. Jest to działanie, które zazwyczaj daje największe oszczędności w najkrótszym czasie.

Kiedy taką decyzję już podjęto, warto zastanowić się jak to zrobić by nie popełnić któregokolwiek z poniższych błędów.

1. Gwarancja producenta czy dystrybutora

Bardzo ważny parametr. Dziś rzadko kto wychodzi z gwarancją krótszą niż 5 lat. Pytanie tylko czy jest to gwarancja producenta, która będzie przez niego na pewno uznana? Czy też jest to gwarancja dystrybutora?

Dziś by zostać importerem / dystrybutorem tanich opraw przemysłowych, wystarczy mieć: pomysł że od dziś będzie się dystrybutorem sprzętu oświetleniowego, dostęp do Internetu, umiejętność wpisania adresu któregokolwiek z dalekowschodnich serwisów sprzedażowych, pewną sumę pieniędzy i … sporo szczęścia z urzędem celnym.

Czy w sytuacji gdy mówimy o konieczności działania systemu oświetlenia w przemyśle, który ma być zgodny z przepisami, który ma być bezproblemowy przez co najmniej 5 lat jak mówi gwarancja, warto ryzykować instalację produktów nieznanej jakości? Przecież często koszt samej instalacji i późniejszego serwisowania jest wyższy niż koszt zakupu tanich opraw. Zwracam uwagę że tzw. chińskie nie oznacza złe, najlepszym tego przykładem jest chińska marka Volvo, gdzie wiemy że to chińszczyzna, ale dobrej jakości i za odpowiednią cenę. Ktoś kiedyś powiedział „za darmo nie ma nic”. Nie ma się co łudzić, że najtaniej oznacza najlepiej.

2. Zakłócenia sieci energetycznej

Ten element jest często w ogóle nie rozpatrywany przy wyborze opraw. Kłopot jednak pojawia się wtedy gdy nasze urządzenia sterujące maszynami, nasza sieć teleinformatyczna, nasze kluczowe elementy infrastruktury zaczynają wariować, a my w ogóle nie wiemy co jest tego przyczyną. Otóż dobry zasilacz, a to podstawowy element oprawy LED, musi posiadać odpowiednią konstrukcję i być zgodny z parametrami sieci energetycznej w jakiej jest używany.

Zasilacze stosowane w tanich oprawach od niewiadomych producentów, wywołują bardzo często wspomniane zakłócenia gdyż podczas ich produkcji, by była tania, pomija się istotne elementy funkcjonowania w sieci elektrycznej. Pomijam w tym punkcie potencjalne kary jakie może naliczyć Zakład Energetyczny albo Urząd Regulacji Telekomunikacji z tytułu zakłóceń wywoływanych przez niesprawne urządzenia w naszej firmie.

3. Deklaracje na nalepce vs. rzeczywistość

Podczas wizyty w jednej z tajwańskich fabryk elektronarzędzi, mój znajomy spotkał się z sytuacją w której pytając o parametry określonej obrabiarki i tabliczki znamionowej, został zapytany a jaką chciałby mieć? Jak to powiadają, papier przyjmie wszystko, zwłaszcza wtedy gdy ten kto na nim pisze, nie poniesie za to odpowiedzialności. Bo jak ją sobie wyobrazić sytuację w której dystrybutor jest gotowy sprzedać produkt z opisem, że jego oprawa ma skuteczność 210 lm/W, podczas gdy dziś najlepsze i w ślad za tym nie tanie oprawy, dochodzą do 170 lm/W (pisze ten artykuł 13.04.2019).

Wybierając taką oprawę oświetleniową, ktoś na niej musiał zrobić projekt, by dostarczyć wymaganą ilość światła tam gdzie ono ma być. Może się okazać że pomimo deklaracji, takie oprawy albo:
– nie będą świecić zgodnie z deklaracją na tabliczce, albo
– trzeba będzie zastosować ich więcej (na wszelki wypadek) a co za tym idzie łączny koszt wzrośnie.

Pomijam tu rozważanie związane z zasilaczami o których w poprzednim punkcie oraz rzeczywisty czas ich eksploatacji, gdzie dostarczą tyle światła ile oczekuje inwestor i wymagają przepisy.

4. Oprawy przemysłowe vs. żarówki z hipermarketu

Część inwestorów podchodzi do modernizacji oświetlenia jak do zakupów w hipermarkecie. Źródła światła dostępne w handlu muszą być tanie by jedna sieć mogła konkurować z drugą na billboardach, która ma tańszą ofertę. Potem kupując taką „żarówkę LED”, gdy pomimo deklaracji np. 30.000h świecenia (a to prawie 4 lata non-stop!!!), już po parunastu miesiącach dostrzegamy że taka „żarówka LED” się psuje bądź zepsuła. Tu jeszcze jest dobrze bo mamy do kogo się zgłosić z ustaleniem gwarancji na taki produkt. Gorzej gdy mamy przed sobą firmę, która udzieliła gwarancji dystrybutora. Doświadczenie niestety pokazuje że proces gwarancyjny w takim przypadku jest albo bardzo długi (działanie na przemęczenie) albo często w ogóle nie możliwy, gdyż nie ma do kogo się z taką gwarancja odwołać.

5. Najważniejsze by tanio było…

Zawsze zadaję moim Klientom pytanie jaki parametr światła jest najważniejszy? Bardzo często pada odpowiedź że „wybiorę najtańszą porównywalną ofertę”. To brzmi mniej więcej tak jakby buty w których chodzi właściciel kupował wyłącznie w Auchan w koszu z głównej alejki, albo jeździł Dacią ale z czasów gdy był tylko jeden jej model jako kopia Renault 12. Cena może być ważna, pytanie jednak jest inne – jakie rozwiązanie przyniesie mi najlepsze korzyści. Z najtańszymi oprawami może być duży kłopot – bardzo często są importowane od producentów, którzy robią ogromne ilościowo serie i w swojej elastyczności często je modyfikują co powoduje że gwarancja użytkowania jest niemożliwa do zrealizowania, bo takich opraw oświetleniowych jakich używamy już się nie produkuje a komponenty do nich są niedostępne.

Dla własnego dobra oraz realizacji możliwie najtrafniejszych wyborów związanych z oświetleniem, warto dokonywać je w oparciu sprawdzonych producentów. Tu zwrócę również uwagę że warto poświęcić czas by wiedzieć czy producent jest europejski, ile lat działa na rynku, gdzie jego oprawy znalazły już zastosowanie i jak realizuje proces gwarancyjny.

Zadzwoń (kliknij)
725888812